Obsługa portu RS232 – Spis terminali

Mając już gotowy do pracy konwerter USB-RS232 należy „wyposażyć” się jeszcze w program do obsługi portu. Programy służące do wyświetlania  danych wysyłanych przez podłączone urządzenie i odwrotnie nazywane są terminalami. Poniżej znajduje się kilka polecanych, darmowych terminali.

 

Terminale portów szeregowych (RS232)

Terminale portów szeregowych wykorzystywane są do ich obsługi. Wyświetlają one informacji na nie przekazywane oraz pozwalają przesłać inne informacje poprzez potr szeregowy do podłączonego urządzenia. Nie ma znaczenia czy wykorzystywany jest fizyczny port szeregowy, czy też konwerter USB-RS232, ponieważ sterowniki układów na których budowane są konwertery emulują porty szeregowe, w taki sposób iż od strony systemu/terminala widziane są one jako normalne porty COM komputera.

Easy AdSense by Unreal

Poniżej lista polecanych darmowych programów na Windows:

 1. Bray’s Terminal
  Jeden z najlepszy programów tego typu. Jest on odpowiednio rozbudowany, posiadając wiele przydatnych funkcji. Pozwala między innymi na wyświetlanie otrzymywanych danych w różnych systemach – hex, bin itpp, umożliwia zapisywanie otrzymywanych danych wraz z datą i godziną ich otrzymania do pliku tekstowego – funkcja szczególnie przydatna podczas testowania długotrwałego działania urządzenia. Równie interesująca jest możliwość wyświetlenia wszystkich dostępnych portów COM w komputerze z zaznaczeniem tych które oparte są na konwerterach USB.
  Link do pobrania


 2. Xterminal
  Program został napisany specjalnie dla strony http://diy-elektronika.pl. Jego główną zaletą jest prostota. Wymaga tylko skonfigurowania i otworzenia portu COM. Posiada tylko jedno okno (terminal), gdzie prezentowane są otrzymane dane. Aby wysłać dane do podłączanego urządzenia wystarczy wpisywać znaki z klawiatury w oknie terminala – są one od razu wysyłane.
  Link do pobrania: Xterminal (264.68 kB)


Jeśli masz propozycję programu, który warto umieścić w tym artykule – napisz w komentarzu.

Posted on Kwiecień 24, 2012 at 19:40 by Wojtek · Permalink
In: Artykuły i tutoriale · Tagged with: , , , ,

2 Responses

Subscribe to comments via RSS

 1. Written by cactus
  on 11 października 2013 at 0:44
  Odpowiedz · Permalink

  hterm – polecam

 2. Written by SadyeJuicy
  on 24 czerwca 2018 at 19:36
  Odpowiedz · Permalink

  I often visit your site and have noticed that you don’t update it often. More frequent updates will give your blog higher authority &
  rank in google. I know that writing articles takes
  a lot of time, but you can always help yourself with miftolo’s
  tools which will shorten the time of creating an article
  to a few seconds.

Subscribe to comments via RSS

Leave a Reply